Aktualności

VIII Konferencja metodyczna dla nauczycieli

   Czego uczyć? Jaki jest współczesny uczeń? Kto jest klientem szkoły? Jaka jest nasza szkoła? Te i tym podobne pytania często przewijają się w kontekście dyskusji o współczesnej szkole. Obecnie świat niesie możliwości edukacyjne, o jakich 20 lat temu mogliśmy tylko pomarzyć, dlatego też wiedza i tzw. dobre wykształcenie stały się wartością samą w sobie, pozwalającą łatwiej, wygodniej i bezpieczniej przejść przez życie. Nie może to pozostać bez wpływu na instytucję, jaką jest szkoła. Przed nauczycielami, którzy sami wyrośli w innej rzeczywistości szkolnej, którzy w większości wypadków byli przygotowani do uczenia innych dzieci, nowa szkoła staje się wyzwaniem. Wiedza i edukacja są teraz na rynku towarem, a kondycja szkoły zaczęła zależeć od proponowanego przez nią pakietu usług edukacyjnych. Rodzice szukający dziś szkoły, potrafią dokładnie określić, jakie świadczenia edukacyjne chcieliby otrzymać, dlatego też mając do wyboru dwie szkoły wybierają tę, tę, która zaspokoi ich potrzeby. Czy w związku z tym nauczyciel, podobnie jak sprzedawca w sklepie, ma oferować towary pożądane przez klientów - dzieci i rodziców? A gdzie misja, wychowanie, wpajanie wartości, relacja mistrz-uczeń? Czy w polskiej szkole XXI wieku nie ma już na nie miejsca?

   Bez względu jak bardzo w nas nauczycielach nie ma zgody na zachodzące zmiany w podejściu do szkoły dzieci i rodziców, są one faktem. Obok własnych przekonań, związanych z istotą nauczania i wychowania, musimy przyjąć do wiadomości, że rodzice, a nawet sami uczniowie mają konkretne oczekiwania. Rozdarci między powołaniem a usługą edukacyjną, pomiędzy wartościami i marketingiem, budujemy polską oświatę XXI wieku.

   Szanowni Państwo!

   Zapraszamy na konferencję, której głównym celem będzie refleksja nad polską szkołą XXI wieku oraz rolą, jaką odgrywa w niej nauczyciel. Postaramy się zainspirować Państwa do ewentualnych zmian, podsuwając konkretne propozycje rozwiązań związanych z ofertą edukacyjną szkoły oraz jej programem wychowawczym.

222 KbZaproszenie na VIII konferencję dla nauczycieli szkół podstawowych

Serdecznie zapraszamy!

Ewa i Jarosław Pytlak

 Cofnij...