Złote pióro dyrektora


Pierwsza edycja konkursu - JESIEŃWe wrześniu, jak co roku w naszej szkole, planujemy konkursy na cały rok. Kształcenie zintegrowane ma ich zawsze o wiele mniej, niż uczniowie klas starszych. Wpadłam wtedy na wspaniały pomysł, aby jeden z konkursów był inny niż dotychczasowe. Jest to konkurs ortograficzny, który przebiega w sześciu etapach.

Po rozmowie z dyrektorem, uzyskałam akceptację i DUŻO pieniędzy na nagrody.

"KONKURS O ZŁOTE PIÓRO DYREKTORA"

Napisałam regulamin, który zakładał, że uczestnikami zmagań ortograficznych mogą być wszyscy, chętni uczniowie klas drugich. Głównym celem było motywowanie dzieci do doskonalenia się w zakresie poprawności językowej.
Dobrałam sobie współorganizatorki, które pomagają mi w tym przedsięwzięciu.
Gromadziły wraz ze mną słownictwo na poziomie umiejętności uczniów zgodnych z programem nauczania dla klas II.
Wyrazy te pogrupowałyśmy do następujących tematów:

  • Jesień
  • Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia
  • Zima
  • Wspaniały zawód
  • Przedwiośnie
  • Wiosna.

Czwarta edycja konkursu - WSPANIAŁY ZAWÓDUczniowie dostają słownictwo z danego tematu dwa tygodnie przed kolejną edycją konkursu. Najważniejsze jest to, że NIKT NIGDY nie odpada z zabawy, ponieważ komisja konkursowa sumuje ilość zdobytych punktów po każdym etapie i jeśli komuś coś się nie uda, to może "nadrobić" stracone punkty w następnej edycji zmagań.
Do konkursu przystąpiło 76 uczniów. Jesteśmy obecnie po czwartym, a przed piątym etapem potyczek z ortografią.
Muszę przyznać, że nie spodziewałam się takiego zainteresowania ze strony uczniów .Ciągle dopytują się, kiedy znów będą coś pisać. Myślę, że jest to spowodowane bardzo dużą, ale ZDROWĄ rywalizacją .Jest mnóstwo uczniów którzy nie popełnili dotychczas ani jednego błędu. Dziś wiem, że był to bardzo dobry pomysł, który rzeczywiście zmotywował uczniów do wytężonej pracy.
Nie chcę, aby moje wspaniałe koleżanki, które tak dzielnie mnie wspierają i pomagają mi, pozostały anonimowe. Są to p. Halina Poprawa- bibliotekarka, wychowawczynie klas trzecich p. Lucyna Glinka oraz p. Zofia Czajka.
Dziękuję im za pomoc, a wszystkich nauczycieli kształcenia zintegrowanego zachęcam do zrobienia podobnego konkursu. WARTO !!!

Ewa Wojtkowiak-Szmyt