Scenariusz lekcji matematyki
przeprowadzonej w klasie VI


Temat: DIAGRAMY PROCENTOWE

Cele:

  • przedstawianie składu procentowego na diagramie
  • odczytywanie informacji z diagramów i ich interpretacja
  • rozwijanie umiejętności współpracy w zespole
  • kształtowanie umiejętności wypowiadania swojego zdania na forum klasy

Metody pracy:

  • słowne: rozmowa kierowana, dialog
  • aktywne: praca w grupach - metoda projektów
  • poglądowe: demonstracja plansz - diagramów wykonanych przez uczniów

Środki dydaktyczne:
plansze, kartki z zadaniami, kartki z diagramami


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

CZYNNOŚCI WSTĘPNE:

  • sprawdzenie obecności,
  • powieszenie karteczek z liczbami na tablicy,
    na karteczkach umieszczone były liczby:
    45; 8 1/3; 1,3; 1/2; 5% liczby 100; 10% liczby 600; 100; 25; 6; 0,8; 10% liczby 100; 50% liczby 160; 3; 7,8; 25% liczby 80; 25% liczby 200; 50% liczby 60; 22,
    na odwrocie kartek były litery:
    R; O; O; E; N; A; D; M; E; W; R; I; T; C; P; G; A; Y.

CZYNNOŚCI WŁAŚCIWE:

Uczniowie uporządkowali przedstawione na karteczkach liczby od największej do najmniejszej. Następnie odwrócili każdą kartkę (bez zmiany jej położenia). Odczytali otrzymane hasło. Brzmiało ono: DIAGRAMY PROCENTOWE. Nauczycielka poprosiła o przypomnienie definicji diagramu procentowego (pojęcie to było wprowadzane wcześniej).

Następnie przedstawiciele sześcioosobowych grup zaprezentowali wykonane prace. Na podstawie sondażu przeprowadzonego wśród uczniów naszej szkoły uczniowie wykonali plansze z diagramami:

grupa I - pytała kolegów jaki dzień tygodnia lubią najbardziej, na podstawie zebranych informacji wykonali diagram kołowy

grupa II - zadawała pytanie: jak lubisz spędzać wolny czas?

  • gram w gry komputerowe
  • czytam książki
  • oglądam filmy
  • idę na spacer
  • gram w piłkę
uczniowie wykonali diagram słupkowy

grupa III - pytała: które zwierzę lubisz najbardziej?
  • psa
  • kota
  • chomika
  • żółwia
  • nie lubię zwierząt
uczniowie wykonali diagram kołowy

grupa IV - zadawała pytanie dotyczące ulubionych filmów
  • komedia
  • film przyrodniczy
  • film historyczny
  • film kryminalny
  • nie oglądam filmów
uczniowie wykonali diagram prostokątny

Przedstawiciele grup interpretowali dane przedstawione na diagramach. Inna osoba z grupy mówiła o pracy grupy: jak ona przebiegała, jakie mieli trudności podczas wykonywania zadania.

Po prezentacji nauczycielka przeczytała zadanie:

Do hurtowni przywieziono transport owoców. Banany stanowiły 1/4 wszystkich owoców, winogrona 1/5, pomarańcze stanowiły 9/20 a brzoskwinie 1/10 wszystkich owoców. Jaki procent wszystkich owoców stanowiły: banany, winogrona, pomarańcze i brzoskwinie?
Narysuj kwadratowy diagram procentowy.

Praca została rozdzielona na grupy: każda grupa otrzymała kartkę zawierającą polecenie.

grupa I - miała obliczyć jaki procent wszystkich owoców stanowiły banany
grupa II - miała obliczyć jaki procent wszystkich owoców stanowiły winogrona
grupa III - miała obliczyć jaki procent wszystkich owoców stanowiły pomarańcze
grupa IV - miała obliczyć jaki procent wszystkich owoców stanowiły brzoskwinie

Nauczycielka powiesiła na tablicy planszę przedstawiającą diagram kwadratowy. Jedna osoba z każdej grupy zaznaczała na planszy wynik (zamalowała odpowiednią liczbę kwadratów).

Po rozwiązaniu zadania uczniowie na podstawie gotowych diagramów odczytywali informacje. Otrzymali dwa diagramy:

  1. Powierzchnia lądów



    Uczniowie odpowiadali na pytania:
    • Który kontynent jest największy, a który najmniejszy?
    • Które kontynenty są mniejsze niż Antarktyda?
    • Czy obie Ameryki razem wzięte mają większą powierzchnię niż Azja?
    • Czy to prawda, że Azja jest ponad cztery razy większa niż Europa?

  2. Formy spędzania wolnego czasu



    Uczniowie odpowiadali na pytania:
    • Które z wymienionych form spędzania wolnego czasu są bardziej popularne wśród kobiet niż wśród mężczyzn? Wskaż największą różnicę.
    • Czy w wolnym czasie kobiety częściej czytają książki czy rozwiązują krzyżówki? A mężczyźni?
    • Który rodzaj spędzania wolnego czasu mężczyźni wskazywali cztery razy częściej niż kobiety?
    • Jakie sposoby spędzania czasu wskazało ponad 2/5 mężczyzn?

CZYNNOŚCI NA ZAKOŃCZENIE:

  • Podsumowanie lekcji.
  • Ocena uczniów.
  • Zadanie pracy domowej.

Lekcję przeprowadziła mgr Anna Suchoń,
nauczycielka matematyki Szkoły Podstawowej nr 20 w Częstochowie.