Konspekt do lekcji nr 4


Temat lekcji: Miejsce najbliższe - radiostacja gliwicka

skrócona
wersja
     
Cele:  

POZNAWCZE P:
 
 
  • pamiętanie pojęć: radiostacja, prowokacja, hitlerowcy, maszt, wieża budynek obsługi
  • zapoznanie się z fragmentem książki H. Bieńka: Pierwsza polka, ukazującym napad na radiostację widziany oczami dzieci
  • pamiętanie faktów związanych z historią radiostacji
  • rozumienie przyczyn prowokacji gliwickiej
  • rozumienie związku między prowokacją a wybuchem II wojny światowej
 
KSZTAŁTUJĄCE K:  
  • umiejętność wskazania elementów budowli składających się na radiostację
  • umiejętność znalezienia przypuszczalnego miejsca, z którego obserwowały radiostacją dzieci opisane przez Bieńka
 
WYCHOWAWCZE W:  
  • zaakceptowanie roli jaką radiostacja pełni obecnie
  • rozwijanie postaw walczących z kłamstwem i oszustwem
 
METODY M:  
  • wycieczka na teren radiostacji
  • pogadanka na temat historii i współczesnego znaczenia radiostacji
 
ŚRODKI Ś:  
  • fragment książki: H. Bieniek, "Pierwsza polka"
  • zdjęcia
  • plan miasta
 
   
TOK LEKCJI

 
  1. Czynności organizacyjno - porządkowe
  2. Wyjście do radiostacji
  • Obejrzenie terenu radiostacji ze zwróceniem uwagi na rodzaj surowca, z którego wykonano wieżę (drewno modrzewiowe)
  • Pogadanka przedstawiająca fakty związane z prowokacją, jej przyczyny i skutki
  • Odczytanie fragmentu prozy H. Bieńka
  • Poszukiwanie miejsca, z którego dzieci obserwowały radiostację
  • Wskazanie przez uczniów elementów radiostacji
  • Uporządkowanie wiedzy i wiadomości, sprawdzenie stopnia zrozumienia
  • Swobodne wypowiedzi uczniów na temat prowokacji Gliwickiej