Konspekt do lekcji nr 24


Temat lekcji: Zabytki naszego miasta na przykładzie kościoła pw. Wszystkich Świętych

skrócona
wersja
   
Cele:  

POZNAWCZE P:
 
  • pamiętanie pojęć: bryła kościoła, łuk, spiż, kolumna, parafia, kamienica
  • pamiętanie wydarzeń z wojny 30-letniej mających związek z Gliwicami
  • pamiętanie dziejów najstarszej parafii gliwickiej pw. Wszystkich Świętych
  • pamiętanie legendy "Spiżowe łzy" - pamiętanie zasięgu miasta w okresie Średniowiecza
  • obejrzenie fragmentów murów obronnych, średniowiecznego mostu, zabytkowych kamienic - rozumienie roli jaką spełniał kościół w Średniowieczu (funkcja religijna i obronna)
  • rozumienie związków między legendą "Spiżowe łzy", a faktami historycznymi
 
KSZTAŁTUJĄCE K:  
  • umiejętność samodzielnego odnajdywania najstarszych elementów obronnych w obrębie kościoła i fragmentów zabudowy Starego Miasta
  • umiejętność oddzielenia faktów historycznych od legendy stanu obecnego z dawnym wyglądem kościoła w oparciu o fotografie
  • doskonalenie umiejętności korzystania z planu miasta jako źródła informacji
  • umiejętność wyciągania wniosków z porównania zasięgu miasta w Średniowieczu a zasięgu współczesnego
  • czerpanie informacji z repr. Obrazu "Oblężenie Gliwic przez wojska duńskie"
  • umiejętność dostrzeżenia kontrastu pomiędzy gotycką bryłą kościoła barokowym wystrojem (prostota i przepych)
 
WYCHOWAWCZE W:  
  • rozwijanie wrażliwości estetycznej i kształtowanie poczucia piękna w obcowaniu z zabytkami i dziełami sztuki
  • rozwijanie zainteresowań najdawniejszymi dziejami miasta, jego legendami i zabytkami
 
METODY M:  
  • wycieczka do kościoła Wszystkich Świętych i na Stare Miasto
  • pogadanka połączona z opowiedzeniem legendy
 
ŚRODKI Ś:  
  • plan miasta
  • fotografie
  • reprodukcja obrazu "Oblężenie Gliwic..."
  • Całka E.: Świat gliwickich legend
 
   

TOK LEKCJI

 


Czynności organizacyjno - porządkowe (zaprowadzenie ładu zewnętrznego, kontrola frekwencji przed wyjściem ze szkoły)

1. Przed wejściem do kościoła

  • Przejazd autobusem w pobliże Rynku.
  • Przejście na plac przed kościołem pw. Wszystkich Świętych.
  • Pogadanka na temat wojny 30-letniej (bardzo krótki zarys wydarzeń). Wyjaśnienie, dlaczego wojska duńskie zaatakowały miasto.
  • Opowiadanie legendy "Spiżowe łzy".

2. We wnętrzu kościoła

  • Zwrócenie uwagi na obronny charakter kościoła, odnajdywanie przez uczniów okienek strzelniczych we wieży.
  • Obejrzenie obrazu "Oblężenie Gliwic..."
  • Omówienie treści obrazu: najazd wojsk, obrona miasta, cudowne ocalenie przez Matkę Boską.
  • Zwrócenie uwagi na kontrast między gotycką budowlą a barokowym wystrojem kościoła.

3. Po wyjściu z kościoła.

  • Porównanie przez uczniów dzisiejszego wyglądu kościoła z dawnym, w oparciu o stare fotografie.
  • Obejście starego miasta wzdłuż częściowo zachowanych murów obronnych, ulicami Górnych i Dolnych Wałów, po drodze obejrzenie średniowiecznego mostu i najstarszych kamienic.
  • Dojście na Rynek i podzielenie uczniów na 5 osobowe zespoły, których zadaniem będzie wskazanie na planie miasta: Kościół pw. Wszystkich Świętych, ul. Górnych i Dolnych Wałów, ul. Czarnej i Białej

4. Rekapitulacja pierwotna

  • utrwalenie, kontrola zapamiętania i zrozumienia wiadomości zdobytych podczas wycieczki

5. Powrót uczniów do szkoły